Linnunrata ja ilmahehkua. Kuva Matti Helin.
Kuva Matti Helin

Bongaa Linnunrata!

Linnunrata kuuluu kaikille! Suurin osa suomalaisista ei kuitenkaan ole koskaan nähnyt sitä. Siksi Tähtitieteellinen yhdistys Ursa yhteistyökumppaneineen haastaa suomalaiset bongaamaan Linnunradan ja sitä kautta kiinnittäämään huomiota taivaan pimeyteen ja sitä häiritsevään ylimääräiseen tai huonosti suunniteltuun valaistukseen.

Miten olen mukana?

Bongaa Linnunrata -kampanjassa kannustamme ihmisiä menemään ulos ja kokemaan yöllinen luonto tähtitaivaineen. Pimeässä paikassa on mahdollista havaita kotigalaksimme Linnunradan väylä satoine miljardeine tähtineen. Mene siis ulos, bongaa Linnunrata ja osallistu Linnunratahaasteeseen! Osallistujien kesken arvotaan mm. havaintoilta Ursan havaintokeskuksessa sekä viisi kiikarin sisältävää tähtiharrastajan aloituspakettia.

Hyvin suunniteltu valaistus auttaa näkemään paremmin pimeässä ja eikä kätke tähtitaivasta ihmeineen. Se myös lisää turvallisuutta ja säästää rahaa ja energiaa. Ylimääräinen ja huonosti suunnattu hukkavalo puolestaan häikäisee ja heikentää yöllistä luontokokemusta kätkemällä tähtitaivaan. Yhdessä voimme parantaa valaistusta kotitalossasi, taloyhtiössäsi, kotikunnassasi ja kotikaupungissasi.

Kuka kampanjan järjestää?

Kampanjan järjestää Tähtitieteellinen yhdistys Ursa ry. yhdessä yhteiskumppaniensa kanssa. Mukana ovat Suomen luonnonsuojeluliitto, Suomen ympäristökeskus, Suomen latu, Suomen valoteknillinen seura sekä tietysti tähtiyhdistyksiä eri puolilta Suomea.

Lisätietoja kampanjasta: Tuukka Perhoniemi, pimeataivas@ursa.fi

Kampanjan yhteyshenkilöt:

  • Tuukka Perhoniemi (Ursa, Helsinki), tuukka.perhoniemi [at] ursa.fi
  • Anni Kröger (Ursa, Helsinki), anni.kroger [at] ursa.fi

Linnunradan lähettiläät eri paikkakunnilla - ota yhteyttä, järjestä retki heidän kanssaan, haastattele ja kysy lisää!

  • Immo Ruonala (Akaa), markku.ruonala [at] gmail.com
  • Sakari Ekko (Enontekiö, Turku), sakari.ekko [at] gmail.com
  • Sami Multasuo (Espoo), sami.multasuo [at] gmail.com
  • Jonna Rintamäki (Helsinki, Kokkola), jonna.rintamaki [at] gmail.com
  • Matti Tainio (Helsinki, Turku), matti.tainio [at] iki.fi
  • Jaakko Saloranta (Hyvinkää), jaakko.saloranta [at] kolumbus.fi
  • Antti Ruokolainen (Keuruu), fghjutfghu [at] gmail.com
  • Mika Kontiainen (Lahti), mikakonte99 [at] gmail.com
  • Janne Kommonen (Lohja), jannek [at] mac.com
  • Sara-Tuuli Kojo (Kaarina), saratuuli.kojo [at] gmail.com

Mukana olevat paikalliset tähtiyhdistykset:

  • Jyväskylän Sirius / Marko Back, markob [at] jklsirius.fi
  • Keski-Uudenmaan Altair (Järvenpää) / Matti Salo, matti.salo [at] ursa.fi
  • Kajaanin Planeetta / Jari Heikkinen, kajaanin.planeetta [at] gmail.com
  • Konut Tählet (Kouvola) / Timo Loikala, timo [at] konuttahlet.fi
  • Kuopion Saturnus / Juho Korhonen, juho.i.korhonen [at] gmail.com
  • Lakeuden Ursa (Seinäjoki) / Janne Vikman, puhjohtaja [at] lakeudenursa.fi
  • Tampereen Ursa / Kari Kuure, kari.kuure [at] tampereenursa.fi
  • Turun Ursa / Mika Aarnio, mika.j.aarnio [at] gmail.com
  • Porin Karhunvartijat / Juha Ojanperä, juha.ojanpera [at] ursa.fi
  • Ursalo (Salo) / Pekka Mikkola, pekka.mikkola[at]kolumbus.fi
  • Utsjoen Ursa / Juhani Harjunharja, juhani.harjunharja [at] pp.inet.fi

Tallenna

Materiaalit

Kuvat on tarkoitettu tiedotusvälineiden käyttöön Bongaa Linnunrata -kampanjasta kertovissa jutuissa. Kuvia käytettäessä kuvaajan nimi on aina mainittava.

Pienikin valonlähde peittää himmeimmät tähdet. Kuva Pirjo Koski
Linnunrata kuvattuna Isonevan suojelualueella. Kuva Matti Helin
Linnunrata Tampereen Teiskossa (f2.8, ISO 6400, valotus 25 s.) Kuva Jari Luomanen
Linnunrata Högsårassa saaristomerellä. Kuva Teemu Saloriutta
Linnunrataa etsimässä Högsåran saarella. Kuva Teemu Saloriutta

Kampanjan juliste (PDF) A4 | A3